Koninklijke Metaalunie vraagt het kabinet om meer praktische ondersteuning voor MKB-maakbedrijven die hun arbeidsproductiviteit willen verhogen. Volgens de brancheorganisatie krijgt de ontwikkeling van nieuwe technologie veel aandacht, terwijl bestaande bedrijven ook hulp nodig hebben om beschikbare technologie op de werkvloer toe te passen.
De oproep maakt deel uit van de inbreng voor de begrotingsbehandeling van het ministerie van Economische Zaken. Door vergrijzing groeit het arbeidsaanbod nauwelijks, terwijl de vraag naar personeel blijft toenemen. Automatisering, digitalisering en AI kunnen bedrijven helpen om met dezelfde bezetting meer werk te verzetten.
Beschikbare technologie beter benutten
Voor veel maakbedrijven zit de uitdaging volgens Metaalunie in de invoering van technologie in hun dagelijkse productieprocessen. Denk aan robotisering of software voor bedrijfsvoering en productieaansturing. De mogelijkheden bestaan, maar de financiering en implementatie vormen regelmatig een drempel.
Metaalunie vraagt daarom om meerjarige uitvoeringsprogramma’s en structurele middelen. Ook wil de organisatie laten onderzoeken of de WBSO beter toegankelijk kan worden voor procesinnovatie en de toepassing van technologie die bedrijven moeilijk zelfstandig kunnen invoeren.
Financiering moet maakbedrijven bereiken
De brancheorganisatie is positief over de aangekondigde 500 miljoen euro voor het Nationaal Agentschap voor Disruptieve Innovatie en 3,3 miljard euro voor de Nationale Investeringsinstelling. Wel moet duidelijker worden hoe bestaande MKB-maakbedrijven daarvan kunnen profiteren.
Een onderneming die haar productie digitaliseert of robots inzet, past niet vanzelfsprekend binnen instrumenten voor risicovol onderzoek of technologische doorbraken. Metaalunie vraagt daarom ook aandacht voor gerichte financiering van productiviteitsinvesteringen die via bestaande regelingen onvoldoende worden ondersteund.
Daarnaast pleit de organisatie voor industriebeleid dat complete productieketens versterkt. Grote ondernemingen zijn afhankelijk van gespecialiseerde toeleveranciers en productiepartners. Volgens Metaalunie moet hogere arbeidsproductiviteit daarom een concrete doelstelling worden voor de hele keten, met ondersteuning die ook de kleinere maakbedrijven bereikt. Zo verbindt de brancheorganisatie productiviteitsgroei aan het concurrentievermogen en het toekomstige verdienvermogen van de Nederlandse industrie.